Herhangi Bir Kişiye ait Mail Adresi Bulma – Detaylı Anlatım

Firmanız için potansiyel bir müşteri ararken, websiteniz için backlink çalışmaları yaparken veya bir firmaya iş başvurusu yapmak istediğinizde, en önemli aşamalardan birisi, o kişiye veya firmaya ait doğru bir mail adresi bulmaktır.

Bugüne kadar, belki de binlerce mail adresi bulmuşumdur. Bu yüzden, çok farklı senaryolar üzerinden, en efektif olduğunu düşündüğüm bazı yöntemler ile, edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşacağım.

Sayfanın içeriği:

 1. Bir Websitesine ait, herhangi birinin veya departmanın mail adresini bulmak.
 2. Belirli bir kişinin mail adresini bulmak.

1. Bir Websitesine ait, herhangi birinin veya departmanın mail adresini bulmak.

Bu kısımda, sadece bir websitesinden yola çıkarak, kişilerin veya departmanların mail adresini bulacağız. Diğer kısım olan “Belirli bir kişinin mail adresini bulmak.” da ise, herhangi bir firmada çalışan bir kişinin ya da departmanın maili bulacağız.

Bir websitesine ait, kişilerin veya departmanların mail adreslerini bulmak için, yüzlerce araç var fakat benim favorim, ve yapılan başarı testlerinde hep en üst sıralarda olan Hunter.io. Bu yüzden size de Hunter.io ‘yu önerdiğim gibi, sadece Hunter.io üzerinden bu kısmı açıklayacağım. Fakat gözüme çarpan başka bir araç olan name2email‘i de belki denemek istersiniz, test sonuçları gerçekten çok iyi.

1.1 Hunter.io

Öncelikle, Hunter.io’ya kayıt olmak için, bir business mail adresinizin olması şart. Business Mail adresinden kasıt, bir firmaya ait mail adresiniz, örneğin ben tufaner34@gmail.com ile Hunter.io’ya kayıt olamazken, tufan@jotform.com ‘ile kayıt olabilirim ve aylık 50 adet arama hakkıma erişmiş olurum.

Daha sonrasında, maili bulmak istediğimiz websitesini, “Domain Search” kısmından aratıyoruz. Örnek olarak, entrepreneur.com sitesinden birini bulup, hunter.io da aratıp iletişime geçmek istediğimizde, ikinci kısım başlıyor, sizin kime ulaşmanız lazım?

Çıkan sonuçları değerlendirmek.

Öncelikle, siz hangi departmana ve kişiye ulaşmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Şayet amacınız iş başvurusu yapmaksa, pek tabii çıkan kategorilerden “Human Resources” ‘ı seçmeniz gerekiyor fakat şimdiki örnekte, entrepreneur.com’un marketing departmanına ulaşmak isteyelim. Karşımıza çıkan kategorilerden “Marketing” departmanını seçelim.

Karşımıza çıkan sonuçlardan, yaptığınız işin başarılı olma ihtimalini arttırmak için, sadece “Verified” olan kişilere mail atmalıyız, eğer bir siteden hiç kimse “verify” değilse, o zaman bir diğer section’da anlatacağım “Belirli bir kişinin mail adresini bulmak.” kısmını okumanızı tavsiye ederim. Bir kişinin yanında yeşil kalkan içerisinde beyaz onay işareti varsa ve o iconun üstüne geldiğinizde, “Verified” yazıyorsa, o kişi verified dır.

Sadece “Verified” olan kişilerin mi mail adresi doğru mail adresleridir diye sorarsanız, tabii ki hayır. Ancak, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz “Laura Lorber” gibi, kişinin yanında sarı işaret çıkıyorsa, kesinlikle mail atmayın büyük ihtimal mailiniz ulaşmayacaktır.

Kişi Verified olmasa dahi hangi durumlarda geçerli bir mail adresidir?

Bu sefer, eski çalıştığım firma olan, Özlem Bilgisayarı ele alalım ve o domaini arayalım.

Gördüğünüz gibi, çıkan (destek@ozlembilgisayar.net) mail adresi verified değil fakat Source kısmından çıkan sayfalara tıklayarak, Hunter.io crawlerlarının bu mail adresini nereden bulduklarını görebiliriz.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi, Özlem Bilgisayarın kendi sitesinin iletişim sayfasında, destek@ozlembilgisayar.net ‘diye mail adresleri var, yani bu demek oluyor ki, bu geçerli bir mail adresi. Bu yüzden, yanında verified yazmasa dahi, eğer bir mail adresinin yanında yeşil ikon gözüküyorsa, onun sourceuna bakarak, geçerli bir sayfadan hunter.io ‘nun mail adresini bulup bulmadığını kontrol edebilirsiniz.

1.2 Websitesinin içerisinde arama yaparak, mail adresini bulma

Bir websitesi yapsaydınız, firmanızın mail adresini nereye koyardınız? Firmaların mail adresi genelde, websitelerinin “iletişim”, “hakkımızda”, “biz kimiz”, “takımımız” gibi sayfalarında oluyor. Şimdi ise, yine çalıştığım eski bir firma olan Ozlembilgisayar.net ‘in iletişim bilgilerini arayalım.

Google’da arama yaparken, “site:” koşulunu eklerseniz, Google aramayı sadece o sitenin içerisinde yapacaktır. Bu yüzden ben “site:ozlembilgisayar.net” yazıp, yanına ise “iletişim” yazacağım.

Yaptığım arama: site:ozlembilgisayar.net iletişim

Daha sonrasında, Google’da çıkan “iletişim” sayfalarına tıklayarak, firmaya ait mail adresini buldum. Peki her zaman bu kadar kolay mı olacak, hayır. Daha değişik kombinasyonlar da denemeniz gerekebilir, örneğin site:ozlembilgisayar.net “hakkımızda” veya bir kişinin adını biliyorsanız, “site:ozlembilgisayar.net bildiğiniz kişinin adı” şeklinde de bir arama yapabilirsiniz.

2. Belirli bir kişinin mail adresini bulmak.

Şahsen benim en sevdiğim mail bulma yöntemi. Her ne kadar bulduğum maillerin bounce rate’i yüksek olsa da, doğru kişinin mail adresini bulunca mutlu oluyorum.

Linkedin aracığıyla, kişinin mail adresini bulma

Bu kısımda, direk 4 adet Chrome Extension’ını yükleyeceğiz.

Ben bir kişi için dahi arasam, bu yukarıdaki 4 aracı da kullanıp, buldukları sonuçları karşılaştırıyorum. Şimdi gelin, şu an aktif olarak çalıştığım JotForm ‘da Marketing departmanında çalışan birisinin mail adresini bulalım.

Öncelikle ilk yapmamız gereken, JotForm’un linkedin ana sayfasına girip, şirkette çalışan kişileri görmemiz gerekiyor.

Listelenen kişilerde, bizim amacıma uygun departmanda çalışan birini bulacağız. Biz yine, marketing departmanından bir kişi aradığımız için, iş tanımında “Marketing Operations Specialist at JotForm” yazan Erman Ergün adlı kişinin mail adresini bulmaya çalışalım.

ÖNEMLİ NOT: Benim JotForm’da çalışan çok fazla bağlantım olduğu için, Linkedin bana tüm kişilerin adlarını ve fotoğraflarını gösteriyor. Şayet bunları göstermeseydi, o kişiyi bulmak için, bir adım daha yapıp, Google’da şu aramayı yapmam gerekirdi “Marketing Operations Specialist at JotForm linkedin” ve bu aramadan sonra, bu kişinin adını ve profilini başarılı bir şekilde göreceğim. “Marketing Operations Specialist at JotForm” iş tanımını, siz JotForm’da kimseyi tanımasanız dahi, Linkedin size gösterilecektir.

Erman Ergün’ün profiline girdikten sonra, yüklediğimiz tüm extensionlar, kişinin mailini bulduğu hakkında bildirim gönderecek size, göndermezse şayet, o extensionların üstüne tıklayıp, bulduğu sonuçları görüntüleyebilirsiniz.

Favori iki tool’um olan, Lusha ve GetProspect bana aynı sonucu gösterdi “erman@jotform.com” ve ben emin oldum ki, JotForm’un Marketing Departmanında çalışan birine mail atmam gerektiğinde, erman@jotform.com ‘a gönül rahatlığı ile mail atabilirim.

Peki bir kişinin mail adresini bulmak bulmamız için, illa o kişinin Linkedin sayfasımı olması lazım veya o kişinin mail adresini Linkedin aracılığı ile bulamazsak ne yapacağız?

Yine Google araması.

Google aracılığıyla mail adresi bulma

Bu sefer ben şöyle aratacağım, Erman Ergun + “mail”, mail sözcüğünü tırnak içine almamdaki sebep, eğer Google’da bir arama yaparken, herhangi bir sözcüğü tırnak içine alırsanız, Google’a bulduğu sonuçlarda, tırnak içine aldığınız kelimenin kesinlikle geçmesi gerektiğini söylersiniz.

Böyle bir arama yaptığımda, Erman Ergün adlı kullanıcının, Kuru Fasulye Gazı adında bir podcast için listennotes.com ‘a üye olduğunu, ve o sitede “mail” ibaresinin kesinlikle barındığını için, Google bize o siteyi gösteri. Şimdi sitenin içine gireceğiz.

Bu aramadan sonra, Erman Ergün adlı kullanıcının, o sitede, mail iconunun yanında, kişisel mail adresini de yazdığını görüyoruz (ermanergun93@gmail.com) ve Erman Ergün’ün, kişisel Mail adresini de başarıyla buluyoruz.

Son olarak, Erman Ergün’ün mail adresini tahmin edeceğiz.

Email Permutator

Bunun için Email Permutator+ adlı siteyi kullanarak, Erman Ergün’ün potansiyel tüm mail adresini listeleyeceğiz. Ad ve soyad kısmında Türkçe karakter kullanmayın.

Şimdi, Email Permutator+ ‘ın bulduğu tüm sonuçları kopyalayıp, daha sonra Gmail’i açıp, yeni bir mail yazıp, çıkan tüm sonuçları, To kısmına yapıştıracağız.

Gmail’de to kısmına yapıştırdığımızda, hangi mailin doğru olduğunu, Gmail’in küçük bir ihtimal de olsa doğrulama şansı var.

Yapılan tahminlerden, erman@jotform.com Gmail’e kayıtlı olduğu için, hangi tahminimin doğru olduğu biliyorum. Küçük bir ihtimal dahi olsa, siz de bu permütasyon ile, kişinin mail adresini bulabilirsiniz. Şayet Gmail size hiçbir fotoğraf veya isim göstermiyorsa, snov.io ‘gibi email verification toollarını deneyebilirsiniz.


Aslında daha değinmediğim birçok yöntem var fakat bu yöntemler, bana göre yukarıda anlattıklarım kadar etkili değil. Şunu da unutmayın, ben hiçbir zaman “illa şu kişinin mailini bulacağım” demediğim için, bana göre en etkili yöntemler bunlar çünkü şayet Erman Ergün adlı kullanıcının mail adresini bulmakta başarısız olsaydım, Erman’ın mail adresini Twitter, Facebook gibi platformlarda aramak yerine, eminim ki JotForm’un Marketing departmanında çalışan başka birinin, yukarıdaki yöntemleri deneyerek mail adresini bulacaktım.

Bir kişinin mail adresini bulmak için sizin kullandığınız toolar varsa, yorumlarda paylaşırsanız şahsen ben çok mutlu olurum çünkü başka bir tool’u daha deneme fırsatı edinmiş olurum. Umarım bu yazım sizler için faydalı olmuştur.

Good Hunting 🙂

Tufan Erdoğan

Working in the marketing department at JotForm. Even though I was born in Ankara, my spirit belongs to Brooklyn. Taking the brute force algorithm to the heart, I tried many jobs from various fields but I found my passion to be Marketing.

5 Comments

 1. Kim says:

  Kime ait

 2. esra says:

  Merhaba tufan bey bir konuda desteğinize ihtıyacım ama buraya yazamıyorum mail adresiniz varsa iletmek ısterım yardımcı olur msunuz

 3. merhabalar ben 2 arkadaşımın mail’ini yanlışlıkla buldum sizce arkadaşlarıma bunu söylemelimiyim yoksa o 2 arkadaşımı youtube ekibime mi davet etmeliyim aslında olay da bu ekibe davet ederken arkadaşlarımın isim ve soy isminden yola çıkarak buldum maillerini ve onları davet ettim sizce bir şey olurmu?sadece merak ettim

  1. olmaz tabii ki 🙂

 4. şeyma says:

  merhabalar google sayfama yorum yapan kişilerin mail adresine nasıl ulaşabilirim acaba sadece ismi yazılı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir